Neodgovornost prema psihičkom zdravlju neretko doprinosi razvoju neprijatnih posledica (od psihičkih poremećaja, anksioznosti, teskobe, patnje do psihosomatskih oboljenja i kardiovaskularnih tegoba, alergijskih itd..Da li je samo neodgovornost ili nedovoljna svesnost ljudi o značaju ne samo prevencije već i promocije mentalnog zdravlja kao i lečenju poremećaja i oboljenja. Istraživanja pokazuju da svaki četvrti čovek doživi neki mentalni poremećaj tokom života. Prevazilaženje istog zavisi od individualnog kapaciteta i načina suočavanja sa stresom koji je relativan i individualan i ponekad prijatno ili neprijatno iznenadjujući.
S obzirom da je jedna od definicija mentalnog zdravlja psihološko blagostanje, što znači da je osoba u stanju da ostvaruje svoje ciljeve u skladu sa raspoloživim resursima. Da li Vi i kako sagledavate i doživljavate sebe. Na koji način prihvatate ili ne prihvatate realnost i šta radite u odnosu na to?
Prevencija i promocija mentalne higijene je zajednička primena psiholoških, socijalnih i medicinskih mera u cilju odstranjivanja štetnih činioca iz čovekovog života. Postoji više načina na ličnom planu:
- edukacija o temama i posećivanje radionica
- blagovremeno traženje pomoći u situacijama koje ne možemo sami da savladamo
- odlazak na psihoterapiju čak i kada nemamo ozbiljnih psiholoških problema, razvijanje osobina i menjanje onih aspekata ličnosti kojima nismo zadovoljni, lični razvoj i rad na sebi.
Od velike je važnosti da društvena zajednica prepozna značaj prevencije i promocije mentalne higijene jer zdravlje je najveci resurs. Na taj način ćemo prevazići i stigmatizovana uverenja o mentalnim poremećajima i oboljenjima.