Brzi životni tempo i psihoterapija

Pitate se : Zašto nam je potrebna psihoterapija? Ako se osvrnemo na prošlost i pogledamo u vreme kada se ona razvila, a to je vreme sredine prošlog veka, posleratno vreme, trebalo je obuhvatiti sva ona razaranja i posledice koje je rat ostavio na ceo svet…ljudima je bila potrebna podrška i deljenje svih muka, kao i suočavanje i razvoj.  Trebalo je obuhvatiti zbunjenost, surovost, haotičnost suočiti se i prevazići sve to, poverovati u bolju, svetliju  budućnost…Evo je …mi smo sada u toj budućcnosti, ona je naša sadašnost…ali sada su ,,brige,, drugačije.Mi je živimo i u  nastojanju da ostvarimo sebe i da se realizujemo na mnogim planovima i ulogama (profesionalnim, emocionalnim,roditeljskim, ) suočavamo se sa mnogim poteškoćama i problemima. Svaki prelazak iz jedne u drugu životnu fazu je stres sam po sebi.

Život je težak, ali i lep. Životni ciljevi i izazovi su preveliki i preteški, imamo osećaj da ne ,, možemo više,, previše zahteva sa svih strana, kako odgovoriti svemu i svima….ponekad u svemu tome čovek izgubi smisao…strahuje za sebe  i za najbliže i koliko god  osigurali našu budućnost, deo naših života i jesu ove stresne situacije. Brz tempo života koji nas pritiska sve više utiče na nas tako da čeznemo za nekim ko bi nas slušao pažljivo, bez osuda, i ko bi nas razumeo i prihvatio nas baš onakvima kakvi jesmo i ko bi nas slušao, zašto i opterećivati okolinu kada i oni sami imaju probleme….da da a to je teško u realnosti…zato su nam i potrebne promene, promene nas samih, podrška u razvoju, podrška dok se menjamo, zato što razvoj prati i frustraciju, otpor.. Psihoterapeut je neko neutralan ko Vam može pomoći jer on  nije obuhvaćen dinamikom vaših ličnih odnosa i on će uz vašu pomoć otkriti šta je potrebno vašoj duši  da bi rasla i razvijala se..sa njim postepeno ulazite u vežbe i eksperimente. Psihoterapeut je osoba koja će vam pomoći da vaše osećanje stida, krivice i neadekvatnosti koju držite u sebi, da u sigurnim uslovima podelite sve što vas muči..urbani životni ritam, nameće više obaveza, brzu preradu i usvajanje informacija, život je komplikovaniji, a paralelno sa tim  i izaziva više frustracija, otpora, stresa, straha i anksioznosti…

Psihoterapija nam je potrebna da razumemo  svoj  život i poteškoće kojima smo izloženi, da problemima pristupimo kreativno, da naučimo kako da prepoznamo i razvijemo svoje potencijale. Cilj psihoterapije je prevencija bolesti uz suočavanje i prevazilaženje životnih problema i zastoja, samim tim utičemo na poboljšanje kvalitet života. Kroz terapijski proces učimo da budemo u kontaktu sa samim sobom kako bi otkrili svoje autentične potrebe, učimo kako da  razvijemo samopodršku za realizaciju svojih potreba, učimo kako da budemo u kontaktu sa sredinom, postajemo svesniji….da bi pronašli svoj put…

U današnje vreme imati terapeuta je poželjno, da ne kažem u trendu, ako vam je tako lakše onda budite u trendu koji u svetu vlada odavno…

Dragana Potić-pedagog i Master Geštalt terapeut

Dragana Potić

Dragana Potić je rodjena 1977 god u Zaječaru, Srbija. Osnovne studije pedagogije Filozofskog fakulteta završila je 2002 godine, a sa školovanjem je nastavila 2004 kada se zainteresovala za geštalt psihoterapiju, kada je i započela edukaciju pri Geštalt studiju za edukaciju iz psihologije škola dr.Lidije Pecotić, koji je ogranak Malteškog instituta za psihoterapiju. Master studije iz geštalt psihoterapije završila je na malteškom institutu. Član je Geštalt studija Beograd, Srpskog udruženja za Geštalt psihoterapiju, Saveza društava  psihoterapeuta Srbije, nosilac Nacionalnog sertifikata za psihoterapiju i član i nosilac  Evropskog sertifikata za gestalt psihoterapiju (EAGT).  Njena životna pitanja i  odgovori koje je tražila, baveći se pitanjem egzistencije u najširem smislu te reči tražila je kroz literaturu, pedagošku, psihološku,  filozofsku. Gestalt terapiju kombinuje sa drugim vrstama terapije kao sto je Accsess Bars tehnika I Logosinteza, sistem vodjene promene.

Duboko veruje u moć i analizu podsvesti kao načina da bolje upoznamo sebe i suočimo se i prevazidjemo mnoge ,,probleme, dileme,, i pronalazeći nove načine postojanja, živimo i razvijamo se psihološki učeći o sebi i svojim kreativnim potencijalima…sve je sklono promeni, a ponekad te promene nas mogu destabilizovati, u nama je resurs i put da pronadjemo način. Kada nadje odgovore, postavljaju se nova pitanja…i traganje se nastavlja isto tako je i u psihoterapiji kada se odlučimo za korak da podjemo sebi u susret, u sobi sa terapeutom. Ona je uspela da sva interesovanja spoji u jedan od većih ciljeva , a to je razvoj psihoterapijske misli i načina života, širenje terapijske kulture kao i da sve to pretoči u rad sa decom, adolescentima, odraslima ..

Osnovu Geštalt pristupa čine humanističke pretpostavke i filozofije egzistencije, kao i filozofije istoka..Njeno radno iskustvo kao pedagog škola omogućilo joj je uvide u to šta nedostaje našem školstvu, rad na unapredjenju trijade odnosa roditelj-dete-pedagog, mogućnost angažovanja terapeuta u školama, tako da su deca sa kojoma je radila imali tu privilegiju. Radila je 10 godina u školama kao pedagog, od toga 5 godina na Kosovu u periodu od 2005-2009god. Paralelno sa tim edukovala se sa geštalt psihoterapeuta,voli i uživa u muzici, jogi i naravno u radu sa ljudima, rastući zajedno sa njima, šireći i deleći iskustva…

Изборник